Нарис 1. ТИПОЛОГІЯ СОЦІАЛЬНОГО ХАРАКТЕРУ НЕПРОДУКТИВНОЇ ОРІЄНТАЦІЇ

НАРИС 1.
ТИПОЛОГІЯ СОЦІАЛЬНОГО ХАРАКТЕРУ НЕПРОДУКТИВНОЇ ОРІЄНТАЦІЇ.

Що за цікаве створення – людина! Сонце світить – йому жарко! Сніг іде – йому холодно! Дощик капає – йому сиро. І ранок якийсь похмурий. І настрій бажає бути кращою. І незрозуміле занепокоєння на душі. Що з характером робиться? Починаєш розбиратися і ще сумніше стає.
Але якщо поглянути з … то все не так вже й погано. Потрібно тільки усвідомити причину невдачі, прийняти правильне рішення і відразу стане легше. Тривога – це перша реакція на явну або на уявну небезпеку, а постійний стан тривоги, дратівливості, незадоволеності – це дзвіночок, який сигналить, що пора зайнятися своїм фізичним і психологічним здоров’ям.
Що ж так псує нам життя і як з усім цим боротися? Чому у нас саме такий характер і чому він може змінюватися? Спробуємо в цьому розібратися.
Перш за все, необхідно позбутися від фізичних нездужань, усунути больовий подразник, який вас нищить. Потім займіться своїм психологічним здоров’ям.
Однією з найголовніших проблем, вирішення якої необхідно для успішного життя в сучасному світі, це отримання достовірних знань про себе та свій характер.
Не будемо впадати в банальності при аналізі здорового способу життя, а будемо ґрунтуватися на тому, що однією з найважливіших передумов формування характеру людини, його індивідуальних особливостей, є особистісні характеристики батьків і психологічна атмосфера сім’ї, в якій росте дитина. А також особливості його конституції і темпераменту, життєвий досвід, набутий в рамках культури і соціальної системи, в якій він живе.

Для того, щоб глибше пізнати себе, необхідно мати хоча б елементарні уявлення про СОЦІАЛЬНИЙ І ІНДИВІДУАЛЬНИЙ характер, а також плідну і неплідну ОРІЄНТАЦІЇ.
ХАРАКТЕР – це модель поведінки, характерна для даної людини, він дозволяє людині діяти цілком послідовно і звільнятися від тягаря прийняття щораз нових і обміркованих рішень. Характер виконує також функцію відбору ідей і цінностей.
СОЦІАЛЬНИЙ ХАРАКТЕР є модель поведінки конкретної людини в конкретному співтоваристві. Це – своєрідний «відбиток» системи суспільних або групових відносин, який накладається на індивіда в процесі його соціалізації, спілкування, виховання. Зміна соціальних умов призводить до зміни соціального характеру. Якщо людина не може вписатися в змінені соціально-економічні умови, то його характер набуває невротичні риси і людина прирікає себе на «самотність у натовпі».
Від соціального характеру слід відрізняти ІНДІВІДУАЛЬНИЙ ХАРАКТЕР, завдяки якому усередині однієї і тієї ж культури одна особистість відрізняється від іншої. Ці відмінності частково обумовлені особливостями особистості батьків, психічними і матеріальними умовами, в яких росте дитина, а також особливостями конституції і темпераменту.

Е. Фромм виділяє наступні типи соціальних характерів:
Соціальний характер може бути «продуктивним» або «непродуктивним». Продуктивний характер спонукає до творчості, усвідомлення відповідальності, любові. Непродуктивний характер ізолює від людей, заводить в духовний глухий кут.
Свобода ініціативи, демократія, правова держава формують активну, впевнену в собі, дисципліновану і раціонально мислячу особистість.

Непродуктивні ОРІЄНТАЦІЇ:
1. Рецептивна орієнтація – людині цього типу видається, що «джерело всіх благ» лежить зовні, і він вважає, що єдиний спосіб знайти бажане – це отримати його з зовнішнього джерела. Матеріальні речі, любов, знання, задоволення – все очікується від інших людей: при такій орієнтації проблема любові полягає в тому, щоб «бути коханим», а не самому любити; в сфері інтелекту також орієнтовані на сприйняття ідей, а не на їх створення. Їх перша думка – знайти кого-небудь, хто дасть їм потрібну інформацію, замість того щоб самим зробити хоч найменше зусилля. Якщо це люди релігійні, вони чекають всього від Бога і нічого від власної активності.
2. Експлуататорська орієнтація – люди цього типу вважають, що всі необхідні блага знаходяться у зовнішньому середовищі і нічого не можна створити самому, але вони не вірять, що можна отримати щось від інших в дар, а вважають, що бажане треба отримати силою або хитрістю, забрати в інших. Навіть в любові вони відчувають потяг тільки до тих, кого вони можуть забрати у когось іншого. Ідей вони також не створюють, а беруть або крадуть їх у формі плагіату чи в формі перефразування ідей, висловлених кимось іншим. Речі, які вони можуть відібрати у інших, завжди здаються їм краще тих, які вони можуть створити самі. Вони використовують і експлуатують всіх і кожного, з кого вони можуть щось вичавити. Їх девіз «Крадений плід найсолодший». Їх установка забарвлена ворожістю і маніпуляцією. Кожна людина розглядається ними як об’єкт експлуатації і оцінюється по його корисності. До людей проявляється цинізм, підозрілість, прихована або відкрита ворожість, заздрість і ревнощі.
3. Стяжательска орієнтація – люди цього типу не вірять, що можуть отримати з зовнішнього світу щось нове, тому треба берегти і економити те, що є. Вони як би оточують себе захисним муром, і їх головна мета – якомога більше свого укриття приносити і як можна менше з нього віддавати. У сфері любові вони прагнуть повністю «заволодіти» улюбленим, розглядають його як свою приналежність. У матеріальній сфері вони проявляють користолюбство, жадібність, понад економію і понад акуратність. У стяжателя завжди впорядковані речі, думки, почуття, спогади, він терпіти не може, якщо речі не на своєму місці, і буде автоматично приводити їх до ладу. Його маніакальна охайність – вираз його потреби відсторонитися від контакту із зовнішнім світом, речі за межами його власного світу сприймаються як «небезпечні і нечисті». Раз зовнішній світ сприймається як джерело загрози, то вперто стояти на своєму – ось відповідь на загрозу ззовні. Тому ці люди вперті, підозрілі, незговірливі, тримаються відсторонено від інших або прагнуть повністю володіти іншою людиною. Їхнє гасло: «Моє є моє, а твоє є твоє».
4. Ринкова орієнтація розвинулася як домінуюча тільки в сучасну епоху в зв’язку з економічними умовами ринкового суспільства. Орієнтація характеру, що корениться в сприйнятті себе як товару, а власної цінності як мінової, називається ринковою орієнтацією. Матеріальний успіх у всіх в сучасному ринковому суспільстві залежить від визнання їх особистості тими, хто платить за їхні послуги або наймає на роботу за платню. Успіх залежить від того, наскільки людина добре вміє продати себе на ринку, наскільки він вміє подати себе з привабливого боку, тобто Людина починає сприймати себе як товар. Кожен повинен запропонувати необхідний тип особистості, який, поза залежності від його потреб, повинен задовольняти одній умові: користуватися попитом. Людина повинна вміти вступити в змагання з багатьма іншими, він піклується не про своє життя і щастя, а про те, щоб стати ходовим товаром, а для цього потрібно знати, який тип особистості користується підвищеним попитом.

В умовах домінування ринкових відносин індивіду для того, щоб домогтися успіху мало володіти розумовою багажем, професійною майстерністю, вміннями і вправністю, щирістю і порядністю. Соціальний успіх сьогодні залежить від того, наскільки добре людина вміє подати себе, наскільки приваблива його «упаковка», наскільки він підготовлений до жорсткої конкурентної боротьби з собі подібними.
Якщо відчуття ідентичності самому собі раніше виражалося формулою «я – те, що я роблю», то при ринковій орієнтації почуття ідентичності стає таким же нестійким, як і самооцінка, а формула безперервно мінливої ідентичності в різних ролях виглядає так: «я – те, що ви бажаєте».
Авторитарний режим формує авторитарну особистість, одну з найбільш яскравих проявів якої Е. Фромм називає «садомазохістською». Ця особистість не здатна до демократичного рівноправного співробітництва і ефективно діє тільки в системі панування-підпорядкування.

Проаналізуйте себе, встановіть особливості свого соціального характеру, використовуючи типологію соціального характеру, запропоновану Е. Фроммом.
Наступний нарис буде присвячений аналізу типології соціальних характерів ПРОДУКТИВНОЇ ОРІЄНТАЦІЇ.