ДОБІРКА ФЕМІНІСТИЧНИХ КНИЖОК, ОБОВ’ЯЗКОВИХ ДЛЯ ЧИТАННЯ ЗА ВЕРСІЄЮ UNWOMEN

Добірка феміністичних книжок, обов’язкових для читання за версією “ООН-жінки”, структури Організації Об’єднаних Націй з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок.


НАМ ВСІМ ПОТРІБНО БУТИ ФЕМІНІСТАМИ, Чімаманда Нґозі Адічі
Книга доступно та з гумором розкриває тему фемінізму, дає корисні поради, приводить свої дослідження проблеми крізь призму різних культур та народів. Книга допоможе мамам і татам підійти до виховання своїх дітей так, аби у них не залишилося застарілих стереотипів нерівності статей. Як побудувати суспільство без тиску, на основах взаємної поваги, любові та розуміння – головний посил авторки.

МЕНЕ ЗВУТЬ РІГОБЕРТА МЕНЧУ. ЯК НАРОДИЛАСЯ МОЯ СОВІСТЬ, Рігоберта Менчу.
Автобіографічна книга нобелевської лауреатки та лауреатки Премії принца Астурійського, Посла доброї волі ЮНЕСКО написана на основі інтерв’ю з нею і стосується переслідувань корінного населення Гватемали, зокрема жінок.

ПІД ДЕРЕВАМИ УДАЛА, Чинело Окпаранта.
Книгу нігерійсько-американської письменниці характеризують як захоплюючий роман про молоду гей жінку та тонкий баланс між історією кохання та історією нігерійської громадянської війни. Роман номінований премією Image NAACP як видатний літературний твір 2016 року.

ФЕМІНІСТКИ НЕ НОСЯТЬ РОЖЕВОГО ТА ІНШІ ВИГАДКИ Скарлетт Кертіс
Це не підручник і не інструкція, що допомагає стати «правильною» феміністкою, і не збірка наукових ессе, які пояснюють історію жіночого руху. Це книга про почуття, що спочатку перетворюються на думки, а потім – на дії. Цілком ймовірно, що більшість з дивовижних жінок, які розповіли тут свої історії, лише почали свій шлях і їм ще доведеться дізнатися, як це – бути феміністкою та боротися за свої права. Ця книга не навчить основам фемінізму, проте розкриє, що головне у цьому русі – жінки: складні, незрозумілі, які люблять макіяж та рожевий колір, сміються й плачуть…

Я – МАЛАЛА, УНІКАЛЬНА ІСТОРІЯ МУЖНОСТІ, ЯКА ВРАЗИЛА УВЕСЬ СВІТ, Малала Юсуфзай
Книга про пакистанську дівчинку, яка пройшла страшні випробування, жебрацтво в прекрасній долині Сват, початок розширення Талибану, погрози родині, успіх в Пакистані, постріл в голову та дивовижне рятування. Малала була двічі номінована на Нобелівську премію миру, а журнал «Тайме» включив її до списку найвпливовіших підлітків 2013 року.

ЧАСИ МЕТЕЛИКІВ, Джулія Альварес
Міжнародний бестселер, перекладений на 16 мов світу та екранізований у 2001 році. Сестер Мінерву, Патрію та Марію-Терезу друзі називали метеликами. Вони звикли до легкого життя. Навіть домініканський диктатор, людина жорстка й владна, не встояв перед однією з них…

ОПОВІДЬ СЛУЖНИЦІ, Маргарет Етвуд
Роман-антиутопія, на основі якого знято фільм, оперу та серіал. У романі порушується тема безправності жінок. У вигаданій країні жінки визнаються людьми нижчого гатунку – їм заборонено читати, отримувати освіту, їм заборонено володіти майном.

ДРУГА СТАТЬ, Сімона де Бовуар
Феміністсько-філософське фундаментальне дослідження місця та ролі жінки в бутті, гендерної нерівності, системного утиску жінок та їх причин і механізмів, перекладене майже на 40 мов. Ватикан вніс книгу в «Індекс заборонених книг». Всесвітньо відома цитата з цієї книги: «Жінкою не народжуються — нею стають».

ЕКОФЕМІНІЗМ, Марія Міс і Вандана Шива
Книга-дослідження зв’язків між патріархальним суспільством та руйнуванням довкілля. Автори порушують питання колонізації, відновлення біорізноманіття, продуктів харчування, грунту, сталого розвитку та інші питання.

Я ЗНАЮ, ЧОМУ ПТАХ СПІВАЄ В КЛІТЦІ, Майя Енджелоу
Книга-хроніка життя афро-американської дівчини, яка все знає про расизм, сексуальне насилля. Сюжет складається із настільки чесно й відверто описаних сцен насилля, що книга була забороненою до публікацій у деяких країнах світу.

ОСТАННЯ ДІВЧИНА. ІСТОРІЯ МОГО ПОЛОНУ І МОЄІ БИТВИ З «ІСЛАМСЬКОЮ ДЕРЖАВОЮ, Надія Мурад
Книга-історія геноциду цілого народу. Це свідчення людського прагнення до виживання та любовний лист до втраченої країни, крихкого суспільства та сім’ї, знищеної війною. У 2018 році авторка книги стала нобелівським лауреатом за зусилля із припинення сексуального насилля у якості зброї війни.

ВЛАСНА КІМНАТА, Вірджинія Вулф
Всесвітньо відоме ессе стверджує: головне, чого не вистачає жінкам для творчості – це своя кімната, де можна усамітнитися, та мінімальний прибуток, аби не голодувати. Таких елементарних речей не могла собі дозволити жодна з великих попередниць авторки.

P.S. Вікіпедія трактує термін Феміні́зм (англ. feminism, від лат. femina «жінка»), як низку політичних, суспільних рухів та ідеологій, які поділяють спільну мету: визначити, встановити і досягти політичної, економічної, культурної, особистої та соціальної рівності жінок та чоловіків. Це включає боротьбу з насильством проти жінок, гендерними стереотипами, встановлення можливостей для жінок у сфері освіти та праці, рівні з можливостями чоловіків. Феміністкою (чи феміністом є людина, яка обстоює або підтримує рівні з чоловічими права людини для жінок.
Феміністичні рухи виступали та продовжують виступати за права жінок, включно з виборчими, правом обіймати державні посади, працювати та отримувати справедливу (рівну з чоловіками) платню (а також іншими трудовими правами), володіти власністю, отримувати освіту, укладати договори, рівними правами у шлюбі, репродуктивними правами (зокрема, правом планувати сім’ю та контролювати народжуваність) та декретною відпусткою.