НАВЧИСЬ КЕРУВАТИ СОБОЮ І БУДЕШ КЕРУВАТИ СВІТОМ

“Навчись керувати собою і будеш керувати світом” – Цей давньогрецький вислів має стати основним життєвим принципом для кожної людини.
Мистецтво управління собою дозволить вам стати врівноваженою та цілісною особистістю, досягти намічених цілей. Крім того, вважається, що люди, які вміють контролювати свої емоції, щасливіші. Варто лише мати бажання розвивати навички самоконтролю.
Візьміть собі за правило декілька вправ і ваше життя зміниться на краще.
1. Щоранку ви приводите свою зовнішність в порядок. Те ж саме треба робити з внутрішнім самовідчуттям. Зранку швидкість обміну речовин є невеликою, температура тіла мінімальна, а рівень глюкози в крові досить незначний. Цей фізичний спад, зумовлений нашим внутрішнім годинником, негативно впливає на наш ранковий настрій. Як його підняти? Встаньте у відкритого вікна й хвилину глибоко подихайте. Разок-другий позіхніть із задоволенням. Максимально напружте всі м’язи свого тіла, тримайте їх секунди 2-3 в такому стані, і потім скиньте напругу.Посміхніться (собі в дзеркалі, навколишнім предметам, людям або просто так). Утримуйте посмішку як мінімум 2-3 хвилини!Список подібних «позитивних емоційних жестів» можна продовжувати досить довго, але насправді гнатися за кількістю не потрібно. Досить знати 2-3 своїх улюблених рухи, які дозволять за мить змінити ваш внутрішній стан.
2. Відведіть кілька хвилин на день для того, аби подумати про приємні події, які очікують вас сьогодні, завтра чи наступного тижня, замість того щоб непокоїтися про неприємності, які можуть з вами статися. Підсвідомість досить легко піддається управлінню, коли думки й слова повторюються. Отже, думаючи чи говорячи про успіх, ви дуже скоро отримаєте його матеріальне втілення.
3. Якщо вам зіпсували настрій на роботі, виплесніть свої емоції у русі. Енергійні рухи змінюють настрій. Коли даєш м’язам навантаження, неможливо залишитися у тому ж настрої. З кожною емоцією пов’язана не тільки певна схема м’язового напруження та звична поза, а й своєрідний ритм дихання.Якщо ви відчуваєте, що вже не в силах стримувати накопичені негативні емоції, й готові вибухнути, то найкраще в цій ситуації – дати можливість їм виплеснутися. Але треба, щоб цей викид емоцій був керованим і домашнім.
4. Намагайтеся не робити швидких висновків у будь-якій ситуації. Спроба швидко відреагувати на проблему цілком може виявитися помилковою. Щоб навчитися справлятися з собою, відпрацюйте в собі звичку зробити глибокий вдих та порахувати до 10. Це допоможе вам зосередитися на своїх думках, а не на оточенні.
5. Дуже важко контролювати себе під час конфліктних ситуацій або тоді, коли вас провокують на агресивну поведінку. Щоб не перетворювати дискусію на базар, намагайтеся аргументувати свої відповіді і вимагайте того ж від співбесідника. Якщо відчуваєте, що починаєте втрачати самовладання, візьміть паузу, наприклад, відпийте ковток кави. Говоріть твердо і рішуче, але не зривайтеся на крик, навіть якщо кричать на вас. В цьому випадку краще скористатися захисною реакцією і, поки триває гнівний монолог вашого опонента, уявіть собі його з великими вухами або клоунським носом. Це неминуче викличе у вас посмішку, а, значить, допоможе розслабитися.
6. Удосконалюйтеся. Девіз людей, які багато чого досягли в житті, досить простий: «Не відкладай на завтра те, що можна зробити сьогодні». Цей життєвий принцип навчить вас всюди встигати, бути організованим, а також допоможе дуже швидко побачити результати своєї праці. Складайте плани і дотримуйтеся їх, не забуваючи залишити і місце для заслуженого відпочинку.
Наталія БІЛА, головна лікарка Дніпропетровського наркологічного диспансеру