Особисті кордони. Як визначити чи не порушені вони?

Особисті кордони. Як визначити чи не порушені вони?

Тема висвітлення особистісних кордонів та їх порушень, напевно, одна з найбільш популярних в Інтернет-просторі. Незважаючи на те, хочемо ми того чи ні, однак кожен день ми взаємодіємо з великою кількістю людей: будь то наші рідні, друзі, знайомі, колеги по роботі або просто людина, яка стоїть поруч. Отже, яким чином проходитиме ця взаємодія і як вона вплине на нас і наш стан – залежить лише від нас.

Що ж таке особистісні кордони та як визначити, чи не порушені вони?
Кордони визначають людину, його можливості, бажання, пошук та відносини з іншими людьми. Якщо до фізичного кордону людини відноситься його тіло, то до психологічного – простір та відчуття, які відокремлюють його від інших людей.
Визначити фізичні кордони досить легко. Самий перший, базовий кордон для нас – це наша шкіра. Важливі поняття, що визначають ваші фізичні кордони, – фізичний простір і особистісний простір.
Запитайте себе, щоб зрозуміти, чи не порушують ваші кордони інші.
Кому дозволено і кому не дозволено вам торкатися і як?
Що ви вважаєте лише вашим особистісним простором, який потрібно оберігати?
Чи є у вас своє місці, де ви можете побути на самоті?

Запам’ятайте: слово «ні» – це найголовніша межа і це повне, розгорнуте речення.

Ознаки здорових кордонів
Здорові кордони НЕ …
встановлюються для нас кимось іншим
заподіюють нам біль
є жорсткими і нерухомими
вторгаються всередину нашої особистості

10 законів здорових кордонів
1. Всі дії мають наслідки. Якщо хтось у вашому житті виявляв насильство, жорстокість, егоїзм по відношенню до вас, чи встановлювали ви кордони? Або все це відбувається знову і знову без наслідків для них?
2. Закон відповідальності. Ми відповідаємо один перед одним, але не один за одного. Це означає не заохочувати і не провокувати чиюсь інфантильну поведінку.
3. Влада має межі. Ми маємо владу над деякими речами, але ми не маємо права, щоб змінювати інших людей. У нашій владі – тільки змінити своє власне життя.
4. Закон поваги. Якщо ми хочемо, щоб інші поважали наші кордони, ми повинні поважати їх межі теж.
5. Свобода вибору. Ми повинні бути вільні сказати «ні» або сказати «так» з чистим серцем. Не можна любити людину тільки тому, що його шкода і він не залишає вам іншого вибору.
6. Потрібно оцінювати, якого болю встановлення наших кордонів приносить іншим. Наші кордони роблять боляче, що потім призведе до зцілення і зростання? Або це біль, яка їх лише ранить?
7. Закон проактивности. Ми робимо активні дії, щоб вирішити проблеми, спираючись на наші цінності і бажання. Проактивні люди захищають свою свободу і висловлюють незгоду, але не піднімають емоційної бурі.
8. Закон заздрості. Ми ніколи не отримаємо того, що ми хочемо, якщо будемо встановлювати свої кордони виходячи з того, що мають інші. Заздрісна людина просто не бачить своїх кордонів виходячи з тих виборів, які у нього є.
9. Закон активності. Потрібно не чекати від інших, що вони зроблять перший рух.
10. Потрібно повідомляти про свої кордони. Кордон, про який ніхто не знає, – це не кордон. Ми повинні дуже чітко дати зрозуміти іншому, що ми хочемо і що не хочемо, що будемо терпіти і що не будемо. Ми також повинні ясно дати зрозуміти, що кожне порушення кордонів має наслідки.

3 вправи для визначення особистих кордонів

1. Пізнай себе.
Візьміть щоденник, зошит або блокнот для записів і в спокійній обстановці згадайте, що відбувалося з вами протягом минулого тижня. Коли ви приділяли час собі, дбали про себе, займаючись тим, що вам подобається? І навпаки: коли ви дорікали себе за лінь, непродуктивність, помилки? Запишіть свої спостереження, але не прагніть відразу ж робити якісь висновки. Мета вправи – відрефлексувати, а не засудити, зрозуміти, коли ви дійсно робите те, що хочете, а коли буваєте занадто суворі, адже будь-яка робота над собою починається з розуміння і прийняття.

2. Ваші особисті кордони.
Вправа допомагає на практиці визначити конкретні комфортні рамки ваших фізичних особистих кордонів. Для його виконання вам знадобиться помічник, однак це не може бути ваш друг чи член родини, тому що у відносинах з близькими кордони вже, як правило, давно визначені. З малознайомими людьми справи йдуть зовсім інакше.
Встаньте один навпроти одного на комфортній відстані (зазвичай досить 1-2 метрів). Виконуючи вправу, вам необхідно залишатися на місці, в той час як ваш знайомий буде повільно скорочувати відстань. Один крок назустріч вам раз в 30 секунд: інтервал потрібен для того, щоб у вас був час оцінити свої відчуття.
Спробуйте зафіксувати, на якій відстані ви почали відчувати легкий дискомфорт. А коли напружилися трохи сильніше? Коли захотілося втекти, відійти або відштовхнути людини? Всі ці відчуття – сигнали вашого організму, який намагається застерегти від небезпеки. Запам’ятайте, яка відстань для вас комфортна, і наступного разу припиняйте будь-які спроби людей вторгнутися в ваш особистий простір.

3. Візуалізація кордонів.
Вправа допоможе ідентифікувати кордони, зрозуміти своє ставлення до них і змінити його. Щоб почати, закрийте очі, уявіть безмежне поле і себе, визначте своє місце в цьому просторі, а потім побудуйте навколо уявні кордони. Як вони виглядають? З якого матеріалу складаються, чи є двері, вікна? Чи відчуваєте ви себе спокійно – або, навпаки, відчуваєте тривогу, самотність? Якщо кордони у вашій уяві носять швидше негативний відтінок, спробуйте уявити їх інакше – наприклад, у вигляді красивої огорожі замість колючого дроту.
Тепер уявіть свою сім’ю, друзів, колег і просто знайомих і розташуйте їх навколо себе. Можливо, хтось опиниться за межами кордонів, а хтось – прямо поруч з вами. Що ви відчуваєте тепер? Чи зручно вам спілкуватися з людьми, що знаходяться за вашими кордонами? Запишіть або замалюйте те, що відчуваєте.

Використані джерела:
1. https://www.psychologies.ru/articles/ustanovit-zdorovyie-granitsyi-10-shagov/
2. https://theoryandpractice.ru/posts/18083-kak-ustanavlivat-i-otstaivat-lichnye-granitsy
3.https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%81%D0%B8%D1%85%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B5_%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D1%8B