ЯК НЕ БОЯТИСЯ БУТИ АКТИВНОЮ


Для вас це актуально? Хочу поділитися своїм досвідом.
Моя депутатська робота дає мені можливість спілкуватися з людьми різного віку, статі, соціального статусу. Знаю по собі, наскільки хвилюючою є підготовка до виступу перед аудиторією.
Як зацікавити людей, змусити їх не просто слухати тебе, а й чути? Як навчитися бути рішучою, активною лідеркою?
Мої рецепти активності такі:

1. Повірте в себе. Замість того, щоб шукати в собі недоліки, знайдіть переваги, адже є справи, які ви робите краще за інших. Віра в себе приходить з конкретними діями. Якщо щось не виходить з першого разу, не втрачайте надії. Невдача – це привід внести корективи у свій шлях, а не зійти з нього. Говорячи словами Ліни Костенко «Поразка – це наука. Жодна перемога так не вчить».
2. Не думайте про те, що про вас скажуть інші. Маргарет Тетчер говорила: «Ніколи не слухайте осудів на вашу адресу. Бо навіть, якби ви ходили по воді, будьте впевнені – обов’язково знайдеться той, хто скаже «Дивіться, він навіть не вміє плавати». А японський стратег Сакума Шозан вважав: «Лише незріла людина непокоїться про те, що про неї скажуть чи як її назвуть. Адже неважливо, як назвати сакуру, вона все одно квітне божественно».
3. Більше рухайтеся. У вас немає часу на тренування, тренажерні зали, активний спорт? Більше ходіть. Паркуйте автівку подалі від свого будинку щоби більше часу було на прогулянку. Вийдіть пройтися в обідню перерву.
4. Постійно навчайтеся та розвивайтеся. Щоб бути цікавим – цікавтеся самі. Намагайтеся бути в курсі подій, що відбуваються у сфері вашої діяльності, у вашому місті, районі. Це не тільки збагатить вашу обізнаність, а й дозволить вам легше орієнтуватися в інформаційному полі. Більше читайте – саме так збільшується ваш словниковий запас, розвивається мовний апарат. Американець Генрі Форд говори: «Кожен, хто припиняє навчатися – старіє неважливо, у 20 чи у 80 років, а той, хто продовжує навчатися, залишається молодим. Найголовніше у житті – зберегти молодим мозок».
5. Вчіться виступати перед людьми. Чітко з’ясовуйте, хто є вашою аудиторію, адже виступ перед студентами і пенсіонерами, перед представниками різних професій має бути різним. Напишіть план та тези свого виступу. Американський психолог Дейл Карнегі говорить: «публічний виступ – це подорож з певною метою, і її маршрут має бути нанесеним на карту». Проговоріть свій виступ перед дзеркалом чи перед кимось із своїх близьких. Не читайте з папірця! На початку виступу скажіть, про що хочете поговорити, наведіть прислів’я, незвичний факт чи, навпаки, ситуацію, що вас тривожить – зацікавте людей, змусьте їх прислухатися до вас. Якщо є така можливість, користуйтеся слайдами, ілюстраціями чи схемами – так ваш виступ легше сприйматиметься. Говоріть простими, доступними словами й короткими реченнями. Слідкуйте за планом – не затягуйте виступ і не розпилюйтеся на дрібниці. І повірте, коли ви володієте темою, розбираєтеся в ній – говорити просто. Головне – вчасно завершити виступ. Коли ваші слухачі почнуть позіхати, шепотітися, зануряться в телефон – ваш час вичерпано. Жартуйте, повторюйте головну тезу і завершуйте.
6. Не бійтеся мріяти. Ставте перед собою неймовірну, здавалося б недосяжну мету і йдіть до неї крок за кроком. Відступаючи і надолужуючи, помиляючись і виправляючи помилки, навчаючись і розвиваючись. Навіть якщо у вас не вірить ніхто, робіть це. І у вас все вийде.

У кожного можуть бути свої правила. Мої – такі. Буду рада, якщо вони стануть вам у нагоді.

Марина ПЕТРОСЯНЦ,
депутатка Дніпропетровської обласної ради