Як впоратися із тривогою?

Тривога – емоційний стан, викликаний очікуванням небезпеки чи загрози.
У той час як страх є базовою емоцією людини, пов’язаної з інстинктом самозбереження, і виникає безпосередньо в момент небезпеки. Поняття «страх» і «тривога» можуть використовуватися як взаємозамінні у тих випадках, коли йдеться про ситуативну тривожність, стан на даний момент часу. У нормальному стані функція самозбереження спонукає до дії, але трапляються моменти апатії, коли тривога посилюється.

Зараз вся країна перебуває у страху очікування через безперервний потік новин і невизначеність. «Страх очікування» або «вільний страх» формується через інформаційний потік, в який ми постійно занурені.

Пропонуємо вам ряд інструментів, які допоможуть впоратися із ситуативною тривожністю.

1. Дихання.
Дихальні практики найкраще допомагають боротися із тривогою.
Починайте свідомо вдихати носом, а видихати ротом. На 5 рахунків вдихаємо, на 5 видихаємо. Другий варіант – затисніть праву ніздрю великим пальцем, лівою ніздрею вдихніть повітря, потім заберіть великий палець із правої ніздрі і закрийте вказівним ліву, видихаючи через неї. Вдих через одну ніздрю, видих через іншу. Продовжуйте дихальну вправу протягом 2-5 хвилин.

2. Медитація.
Не потрібно сидіти в позі лотосу годинами, достатньо зайняти зручне положення сидячи. 10 хвилин вистачить для того, щоб думки стали плавними та спокійними. Знайдіть в Інтернеті треки зі звуками природи, птахів, є спеціальні додатки з вже записаними медитаціями на тему сну, гармонії, спокою, впевненості у собі.

3. Взаємодія із водою.
Вода – найкращий помічник у стресовій ситуації. Тут все залежить від ваших вподобань та можливостей: обливання холодною водою, контрастний душ, ванна з сіллю, лазня. Можна засунути руки в лід на хвилину або просто вмитися прохолодною водою.

4. Фізична активність.
Фізична активність – відмінний спосіб упоратися з тривожними думками. Необов’язково йти на тренування в зал або бігати в парку, можна встати, розім’ятися, пострибати на місці або включити улюблену музику і танцювати протягом 5 хвилин. 10 присідань або віджимань, 3 хвилини в планці, експрес-прибирання будинку – все рахується.

5. Виплесніть емоції.
Дозвольте емоціям вийти назовні. Кричіть в голос до знемоги, до хрипоти. Можна вигукувати речення, слова або вигуки. Плачте або смійтеся. Допомагайте собі тілом, розмахуйте руками, тупотіть ногами. Головне – робити це щосили, не думаючи, як це виглядає збоку.

6. Експресивне письмо.
Коли думки рояться в голові та заважають сконцентруватися, може допомогти експресивне письмо. Поставте таймер на 20 хвилин. Візьміть аркуш паперу та ручку або відкрийте файл на комп’ютері та почніть писати. Не думаючи про пунктуацію, точки і про те, де вони знаходяться на клавіатурі. Тим більше – про грамотність та акуратність. Послідовність подій теж не має значення. Просто запишіть потік думок, все поспіль. Просто пишіть те, що йде зсередини. Пишіть для себе. Ні для кого більше, не маючи на увазі якогось адресата. Це добре допомагає очистити голову і показує, скільки насправді думок крутиться всередині.

7. Поплескайте себе по плечу.
Якщо ви не любите писати або розмірковувати, то просто покладіть праву руку на ліве плече, а ліву руку на праве і починайте по черзі поплескувати себе. Права долоня, ліва долоня, права, ліва. У своєму ритмі. А наприкінці обійміть себе та скажіть собі приємні слова.

Обирайте те, що найбільше відгукується саме вам, щоб знизити рівень тривожності!